Najlepszy czas do zmiany nawyków żywieniowych

Do wakacji będę jak... 

Przyznaj, jak wiele razy zaczynałaś lub zaczynałeś odchudzać się od poniedziałku, od nowego tygodnia, od nowego miesiąca?
Jak długo wytrzymałaś wykluczając wszystkie niezdrowe rzeczy ze swojego jadłospisu? Zabraniając sobie choćby odrobiny słodkości? Pewnie niedługo, bo bardzo ciężko jest z dnia na dzień przestawić się na spożywanie zupełnie innych produktów, różnych od tych do których jesteśmy przyzwyczajeni.  

Zdrowe odżywianie nie powinno kojarzyć się z nieskończoną listą zakazów i wyrzeczeń, ani z restrykcyjnym liczeniem kalorii i gramów. Z tym może kojarzyć się jedynie dieta na 1000 kcal, jednak nie ma w niej nic zdrowego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, kiedy jest najlepszy czas do zmiany nawyków żywieniowych, przeczytaj kilka moich porad. 

Aby zrozumieć, jak ważne jest wypracowanie odpowiednich nawyków żywieniowych, istotne jest zrozumienie czym ten nawyk właściwie jest. 

Nawyk żywieniowy to powtarzające się zachowanie realizowane pod wpływem potrzeby dostarczania składników odżywczych oraz zaspokojenia emocjonalnych celów. 

Jest zdolnością nabytą i automatyczną. Nawyk wymusza w nas postępowanie według wcześniej wyuczonego wzoru. Istotną rolę w jego kształtowaniu ma wzmacnianie.


Zmiana stylu życia

Jeżeli chcesz zmienić swój styl życia, nie oczekuj, że uda ci się to z dnia na dzień. Jeżeli do tej pory po przyjściu z pracy/uczelni zawsze siadałaś na kanapie i jadłaś ciacho, nie możesz oczekiwać, że od jutra będziesz w stanie zamiast jedzenia ciasta radośnie biegać 10km po lesie ;)

Aby to zrobić, musisz powoli eliminować stare nawyki, zastępując je nowymi, zdrowymi zachowaniami. W tym celu musisz powtarzać "zdrowe czynności" i wzmacniać je. Na początku może to być niewielka zmiana, wprowadzenie jednego zdrowego nawyku. Spróbuj wykonywać tę samą czynność codziennie przez 2 tygodnie. Po upływie tego czasu, wprowadzona zmiana nie powinna sprawiać Ci już problemu. Może to być:

  • wypicie pełnowartościowego koktajlu zamiast deseru, 
  • zjedzenie talerzyka surowych warzyw jako przekąski,
  • kasza zamiast ziemniaków do obiadu,
  • wypicie wody z cytryną zamiast porannej kawy, 
  • inne - opcji jest mnóstwo, spróbuj być kreatywny!

Kiedy jest czas na zmianę nawyków żywieniowych?

Odpowiedź to TERAZ! Już, w tym momencie, wstawaj i zmieniaj. Nie odkładaj wszystkiego na później. Szkoda życia na ciągłe i  wieczne odsuwanie wszystkiego na inną godzinę. Jeśli na prawdę zależy ci na zmianie siebie, swojego wyglądu, samopoczucia czy zdrowia - musisz zadbać o to teraz. Później przyjdą tylko choroby i większe problemy.

Odpowiednie odżywianie może opóźnić wizytę u lekarzy, a nawet ją wyeliminować. Właściwa dieta jest jedyną skuteczną prewencją przeciw wielu chorobom, w tym chorobom cywilizacyjnym - cukrzycy, otyłości, nadciśnieniu tętniczym, miażdżycy i chorobom serca. Nie bagatelizuj tego, myśląc że ryzyko tych chorób jeszcze Cię nie dotyczy, bo jesteś młody. Im wcześniej zaczniesz dbać o siebie, swój organizm i zdrowie tym dłużej będziesz cieszyć się dobrobytem.

Nie musisz jeść od razu wszystkiego na surowo, nie o to w tym chodzi. Zamiast wydawać pieniądze na suplementy, spróbuj jeść więcej kasz, zielonych warzyw, owoców cytrusowych, orzechów i nasion. Są skarbnicą witamin oraz składników mineralnych i odżywiają Twój organizm od środka. 
Mam nadzieję, że moje porady zmotywują Cię do wprowadzenia do swojej codziennej rutyny kilku zdrowych przyzwyczajeń, które nie tylko naładują Cie pozytywną energią, ale też pomogą w walce o lepszą sylwetkę i pełnię zdrowia. 


Daj znać co sądzisz na ten temat, chętnie przeczytam!


Komentarze

Dołącz do mnie na instagramie!